Praktyczny warsztat wzmacniający komunikację, przełamujący silosowość i usprawniający współpracę.
Warsztat oparty jest na grach symulacyjnych skonstrułowany jest taki sposób, aby pod pretekstem zabawy, w bezpiecznych warunkach wydobywać od uczestników zachowania i postawy, jakie na co dzień prezentują w pracy.
Warsztat opiera się na czterech filarach:
Korzyści płynące z warsztatu:
▶️ Lepsze wyniki zespołu przez sprawniejsza komunikację
▶️ Zwiększenie motywacji do współpracy zarówno w ramach zespołu, jak i między działami
▶️ Przełamanie silosowości
▶️ Wygaszenie tendencji do robienia założeń na temat intencji innych pracowników
▶️ Zmniejszenie ilości niekonstruktywnych konfliktów
▶️ Polepszenie atmosfery w zespole
Doświadczenie
W tej części uczestnicy biorą udział w grze symulacyjnej.
Aby odnieść sukces konieczna jest odpowiednia komunikacja, przełamanie myślenia plemiennego i współpraca na kilku poziomach. Gry dobierane są w zależności od założeń warsztatu i liczebności grupy.
Zebranie wniosków
W tej części sprawdzamy na ile uczestnicy zdają sobie sprawę z tego, co zrobili dobrze i z jakich mocnych stron, oraz kompetencji skorzystali. Przyglądamy się również ciemnej stronie mocy, upewniając się, że zauważyli również słabe punkty, wąskie gardła w procesie komunikacji, oraz czy zdają sobie sprawę z tego, co mogli zrobić lepiej. Otrzymują również feedback uzupełniający ich wnioski, jeśli trener zwrócił uwagę na coś, co umknęło ich uwadze.
Podczas tej części dokonujemy podsumowania mocnych stron i wyłonienia obszarów, które wymagają usprawnienia.
Praktyczne zastosowanie w biznesie
Jest to pomost, jaki przerzucamy pomiędzy doświadczeniem, które stało się udziałem uczestników w trakcie wykonywania zadania, a realnymi sytuacjami w ich miejscu pracy, Sprawdzamy jak skuteczne rozwiązania zastosowane podczas gry można przenieść na ich codzienność, oraz w jaki sposób wyeliminować zachowania, które osłabiały współpracę, prowadziły do konfliktów, lub opóźniały wykonanie zadania.
Wdrożenie
Warsztat kończy się stworzeniem arkusza praktycznych wniosków. Uczestnicy deklarują jakie konkretnie zachowania i w jakim czasie wprowadzą w codziennych sytuacjach, oraz z jakich zrezygnują. Uczestnicy podpisują się pod arkuszem, zostaje on sfotografowany i wysłany do firmy. Można następnie wysłać go uczestnikom, wydrukować itp. Stanowi on też doskonały materiał do monitorowania postępów we wdrażaniu zadeklarowanych zmian.
Aby przedłużyć proces szkoleniowy poza salę, służymy również pomocą w monitorowaniu postępów i utrwalaniu wiedzy zdobytej podczas warsztatu. Robimy to w następujący sposób:
- Przypominajki. Są to kilkuminutowe filmy zawierające najważniejsze elementy warsztatu. Wysyłamy je do uczestników w odstępie tygodniowym przez kilka miesięcy po zakończeniu warsztatu.
- Spotkania online. Odbywają się co kilka tygodni i trwają od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Monitorujemy stopień wdrożenia zadeklarowanych zmian, służymy pomocą, proponujemy nowe narzędzia.
- Szkolenia dla kadry kierowniczej i działu HR. Ponieważ jesteście Państwo na co dzień ze swoimi pracownikami, wiemy że to Wy macie z nimi najlepszy kontakt. Dlatego chętnie wyposażymy Was w wiedzę na temat tego, co zostało poruszone podczas warsztatu, jak również podpowiemy w jaki sposób wspierać pracowników w skutecznym wdrażaniu nowych rozwiązań.